Zmiany w Polskim Ładzie od 1 Lipca 2022r.

Czy mieliście nadzieję, że korekty i zmiany Polskiego Ładu to już przeszłość i można się przyzwyczaić do nowej podatkowej rzeczywistości? No cóż, niespodzianka 😊

Zmiany w Nowym Polskim Ładzie do 1 lipca 2022 r.

Rząd właśnie wprowadził poprawki, które wejdą w życie 1 lipca b.r. A co konkretnie się zmieni?

– obniżenie stawki PIT z 17% do 12 % dla osób będących na skali podatkowej, czyli dla emerytów, rencistów, pracowników, zleceniobiorców i dla wybranych przedsiębiorców;

– wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej;

– likwidacja ulgi dla tzw. klasy średniej;

– powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców; wspólne rozliczenie zastąpić ma ulgę dla samotnych rodziców w kwocie 1500 PLN;

Składki zdrowotne ponownie kosztem

Uwagę zwraca fakt, że składki zdrowotne ponownie będzie można wliczać w koszta dla ryczałtowców i przedsiębiorców na karcie podatkowej. W przypadku osób rozliczających się podatkiem liniowym przedsiębiorca będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne w kwocie maksymalnie do 8 700 PLN. Zatem podatnicy na tzw. liniówce, osiągający dochody miesięczne nie przekraczające kwoty 14 795 PLN będą mogli uznać zapłaconą składkę zdrowotna jako koszty.

Ryczałtowcy również będą mogli obniżyć przychód, stanowiący podstawę opodatkowania o połowę wartości zapłaconych składek zdrowotnych.

Obniżenie stawki PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej

Obniżenie stawki PIT z 17% do 12% również jest godne uwagi, ze względu na zasięg tych zmian. Grono podatników, których ta zmiana ma dotknąć jest bardzo duże, przez co rząd przelicza efekty tych zmian na miliony oszczędności w kieszeniach Polaków.

Ulga dla klasy średniej – trzeba przyznać, że była to zmiana, która generowała dużo pytań i wątpliwości. Od 1 lipca ma ona zniknąć całkowicie. Co to zatem oznacza dla podatnika? A no tyle, że rozliczając rok podatkowy będzie miał możliwość wyboru – czy chce się rozliczyć na zasadach Starego Nowego Polskiego Ładu, czy Nowego Nowego Polskiego Ładu.

Rozliczanie wspólnie z dzieckiem

Wielu samotnych rodziców poczuło się pokrzywdzonych zmianami podatkowymi, które odbierały im możliwość rozliczenia się z dzieckiem w zamian za ulgę dla rodziców samotnie wychowujących dzieci w kwocie 1 500 PLN. Dlatego tutaj również nastąpi zmiana i powyższa możliwość rozliczania zostanie przywrócona również z datą 1 lipca b.r.

Wszystkie powyższe zmiany mają na celu przede wszystkim pozwolić na oszczędności dla polskich podatników. Jest to jednak kolejna zmiana, powstaje zatem pytanie, czy ostatnia?