Zmiana formy opodatkowania – kto powinien to rozważyć?

22 sierpień 2022 to bardzo ważna data dla przedsiębiorców. Jest to ostateczny dzień, kiedy możliwa jest zmiana opodatkowania od połowy roku za pomocą odpowiedniego oświadczenia złożonego w US. Jeśli planujecie taką zmianę – koniecznie zapiszcie sobie tą datę w kalendarzu, aby jej nie przegapić.

22.08.2022r. – t.j. Poniedziałek.

Projekt ustawy zmieniającej przepisy o podatku PIT został przyjęty przez Rząd i nowe przepisy zgodnie z zapowiedziami resortu finansów obowiązują od 1 lipca 2022 r. Warto się zastanowić  komu będzie opłacała się zmiana formy opodatkowania. Zgodnie z treścią art. 10-14 Nowego Polskiego ładu niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania, ale ta opcja nie będzie dostępna dla wszystkich, o czym pisaliśmy już z w naszym lipcowym wpisie. Projekt pozwala na zmianę formy opodatkowania za 2022 rok (mimo, że ustawowe terminy minął 20 lutego 2022 r. ), ale tylko:

  1. z podatku liniowego na skalę podatkową
  2. z ryczałtu na skalę podatkową.

Zatem zmiany formy opodatkowania nie dokonają podatnicy, którzy zdecydowali się na skalę podatkową w 2022 r. Ci przedsiębiorcy nie zostali ujęci w postanowieniach ustawy i nie mają możliwości zmian, nawet jeżeli któraś z innych form opodatkowania byłaby dla nich bardziej korzystna. 

Powstaje jednaj pytanie, komu się opłaca zmiana formy opodatkowania?

Każdy podatnik i jego firma to inna hiostoria, dlatego kwestię zmiany formy opodatkowania powinno sie analizować wyłącznie indywidualnie, ponieważ nie każdy na tym zyska. Z pewnością nie jest wskazane, aby wzorować sie na kolegach z branży i ich wynikach, ponieważ może to prowadzić do zgubnych decyzji. Sytuacja podatników powinna być analizowana indywidualnie. Trzeba mieć na uwadze również pewne informacje mające kluczowy wpływ na nastepstwa podjętych decyzji, m.in:

– na skali podatkowej zostanie zlikwidowana ulga dla klasy średniej;

– stawka podatku w pierwszym progu zostanie obniżona o 5% z 17 % na 12 %. 

– przywrócona zostanie  ulga w postaci „łącznego” opodatkowania samotnego rodzica z dzieckiem;

– skala podatkowa pozwala na wspólne rozliczenie się z małżonkiem i korzystanie z ulg i preferencji, które są wyłączone na ryczałcie i podatku liniowym.

Minusem skali podatkowej jest fakt, że podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania nie odliczą składki zdrowotnej. Możliwość odliczenia składki zdrowotnej będzie występować w przypadku podatników którzy pozostaną na podatku liniowym lub ryczałcie. Ci podatnicy w przypadku podatku liniowego odliczą składkę zdrowotną od dochodu, w przypadku ryczałtu od przychodu. W obu przypadkach występować będą limity.  Dlatego przed dokonaniem zmiany formy opodatkowania swoją sytuacje powinny zbadać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,  wspólnicy spółek cywilnych, jawnych i partnerskich oraz spółek z.o.o.